Tüüpmaja arhitektuurivõistlusele laekus 47 võistlustööd

Arhitektuurikaubamaja Katus.eu eestvedamisel toimunud rahvusvahelisele tüüpmaja arhitektuurivõistlusele laekus 47 võistlustööd 21 riigist, kaugemad neist Taivanist, Austraaliast ja USA-st. Veebruari alguses toimunud võistlustööde hindamisel selgusid ka võidutööd. 

Katus.eu, Nurban AS-i ja Kodumaja Kinnisvara Arenduse OÜ koostöös korraldatud arhitektuurivõistluse eesmärk oli leida kaasaegsed tüüpmaja lahendused Ülenurmele ja Stavangeri lähedale Norras.  Võistlustööde hindamised toimusid 5. ja 6. veebruaril Arhitektuurimuuseumis. Žürii selgitas võidutööd välja konsensuslikult. 

Norras Stavangeri lähedal asuva Svertingstad Gårdi võistlusala parimad lahendused olid järgmised: 
1. preemia: Nihe (parim ridaelamu) 
2. preemia: Woody (parim korterelamu) 
3. preemia: Rhc1pa 

Eestis asuva Ülenurme võistlusala parimad lahendused olid järgmised: 
1. preemia: Private Circle 
2. preemia: See 
3. preemia: Trfghm 

Veluxi eripreemia: Bok-Bok 

Žürii märkis ära ka võistlustööd Postbarn 

Žürii protokolliga saad tutvuda siin.


Puitmajade tootmise ja ehitamisega tegeleva ettevõtte Nurban tegevjuhti ja žürii liikme Margus Pautsi sõnul üllatas laekunud võistlustööde ja osalevate riikide arv positiivselt. „Võistlustööde hulgas on kindlasti lahendusi, mida õnnestub toota ja ehitada puidust elementmajadena ning mida reaalselt Norra inimesed ostaksid. Nurbani eesmärk ei ole ainult toota ja ehitada, vaid luua ka elukeskkondi ning selles on arhitektuuril määrav roll.“ 

Kodumaja AS-i juhatuse esimees ja žürii liige Lembit Lump sõnas: „Konkursil oli mitmeid töid, mis on atraktiivse arhitektuuriga ja samas piisavalt tehnoloogilised, et kasutada ehitamiseks just majatehaste poolt pakutavaid võimalusi. Ühtegi tööd, kus oleks olnud väga hästi ühendatud silmapaistev arhitektuur ja tehnoloogilisus, siiski ei eristunud. Selles mõttes on arenemisruumi nii võistluse korraldajatel kui ka selles osalejatel.  Kokkuvõttes võib võistlusega igati rahule jääda.“ 

NB! Ümbrike avamine ja võistlustööde näituse avamine Solarises on lükkunud 11 märtsist  23. märtsile kell 17 Tallinnas Solarise keskuses. Seni saab võistlustööde tutvuda katus.eu kodulehel. 

Võistluse korraldasid arhitektuurikaubamaja Katus.eu, Nurban AS ja Kodumaja Kinnisvara Arenduse OÜ. Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Velux, Fenestra, Q-Haus, Tartu Linnavalitsus, Tallinna Ettevõtlusamet,  Arhitektuurikeskus ja Solaris. 

Lisainfo: Tiit Sild, tiit.sild@katus.eu, 5560 1425. 
Tiit Sild
10.02.15
Image: /photos/Screen%20Shot%202014-11-19%20at%2015.26.22.png

Passiivne või aktiivne maja

Pole vahet, kas räägime passiivmajast või lihtsalt uuest majast, suure tõenäosusega on tegemist sundventileeritud suhteliselt hermeetilise hoonekarbiga. Paljudele tekitab passiivmaja kontseptsioon olemuslikku allergiat: tundub, et maja, mille seinad õhku läbi ei lase (st “ei hinga”), tekitab paljudes psüühilise barjääri. 

Tavaliselt vastavad passiivmaja insenerid sellele mõttekonstruktsioonile analoogiaga anatoomiast: tegelikult hingame me kopsude, mitte naha kaudu - maja puhul siis ventilatsioonisüsteemi kasutades. Kõiki tehnilisi aspekte arvestades tundub passiivmaja kontseptsioon väga põhjalikult läbitöötatud ja loogiline. Aga kindlasti ei ole ta ainus vastus tulevikule. Olen põhimõtteliselt bioloogilise, ruumilise ja kultuurilis-keelelise mitmekesisuse pooldaja, seepärast on alati põnev kohtuda ja õppida inimestelt, kes on oma ala professionaalid ja pakuvad välja trendidele vastanduvaid või neist erinevaid lahendusi.


Tutvustasime eile büroole CC-Studio Eesti puitmajatootjat Q-Haus-i. CC-Studio on väike Hollandi projektbüroo, mida juhivad konstruktsiooniinsener Gerald Lindner ja arhitekt Peter Heideman. Laiemale üldsusele on nad tuntud kui nn Fabric Facade House (koostöös Studiotx ja Rob Veeningiga ) ja Garden Studio (koostööd Thomas Dill Architects) autorid. Üks nende juhtmõtteid kõlab: teeme kõik, et ebamõistlikult kallid lahendused mõistliku hinnaga ning säästlikult ja mugavalt ehitatud saaks. Fabric Facade House puhul suutsid nad 190m² maja ruutmeetri ehituse täishinna (sisaldab tehnosüsteeme ja siseviimistlust) hoida alla 1500€/m²(sisaldab käibemaksu), mis on Hollandis väga tubli saavutus. Madalmaades levinud kivi-ja telliskonstruktsiooni asemel kasutasid nad puidust tehasemaja lahendust.


CC-Studio on teinud põhjaliku uuringu kasvuhoonemajade kohta. Kontseptsioon on tegelikult lihtne ja sugugi mitte uus: tavalisele majale ehitatakse ümber klaasmaja. See annab ehituses mitmeid eeliseid: sisemise maja saab ehitada sisuliselt siseviimistlusmaterjale kasutades, ka pole oluline katuse veepidavus; vahetsooni saab aga kasutada eluruumi laiendamiseks, terrassid on ka veebruarikuistel päikselistel päevadel sarnaselt siseruumidele kasutatavad.Kasvuhoone on loomulikult ventileeritav, ⅓ selle välispinnast moodustavad avatavad aknad.


Veendumaks kontseptsiooni toimimises, on nad tellinud üsna täpse energiasimulatsiooni, mis arvestab Hollandi reaalseid kliimatingimusi ühe aasta lõikes. 

Cc-Studio otsis Eestis ehitajat viiekorruselisele kahe korteriga kortermajale (disainitud koostöös Dill Arhitektidega). Praegune ilus unistus on katta näiteks maja väljastpoolt vildiga. Maja ja kasvuhoone vahele ehitatav vaheala on üle poole aasta siseruumina kasutatav ja sinna paigutatud terrassid loovad avaraid vaateid linnale, tekitades mõnusa olemis-ja mänguruumi kõigile elanikele.


Välja on töötatud KasCo kaubamärk, mille raames on Geraldil ja Peteril unistus panna käima selliste majade masstootmine Ikea võtmes.
Tiit Sild
21.11.14Tüüpmaja arhitektuurivõistlus

Katus.eu koostöös Nurban AS ja Kodumaja AS-iga kuulutab välja arhitektuurivõistluse kaasaegsete tüüpmajalahenduste saamiseks Stavangeri lähedale Norra ja Tartu lähedale Ülenurmele. Arhitektuurivõistlusega soovitakse koostöös Eesti ja välismaa arhitektidega leida kaasaegseid, kõrgekvaliteedilisi ja progressiivseid puidul põhinevaid tüüpmajalahendusi, mida Eesti puitmajafirmad saaksid toota ja koostöös turundada Eestis, Norras ja ka teistel turgudel. Arhitektuurivõistluse eesmärgiks on puitmajatootjate ja arhitektide ekspordivõimekuse kasvatamine ning teadmiste ja kogemuse suurendamine. 

Ideevõistlusele registreerimine juba käib. Tingimusi saab alla laadida alates 1 oktoobrist 2014 aadressilt www.katus.eu/competition   Võistlustööde esitamise tähtaeg on 26. jaanuar 2015 ja ideekonkursi võitjad on kavas välja kuulutada hiljemalt 10 veebruaril. Ideekonkursi preemiafond kokku on 19200 eurot.

Võistluse läbiviimist toetavad Nurban AS, Kodumaja AS, Arhitektuurikaubamaja OÜ, Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Velux AS, Q-Haus OÜ, Woodland Homes OÜ, Fenestra AS, Tartu Linnavalitsus, Tallinna Ettevõtlusamet, Solaris ja Arhitektuurikeskus.
 
Lisainformatsioon: Tiit Sild Katus.eu tegevjuht Mob: 55 601 425 E-post: tiit.sild@katus.eu www.katus.eu  
Tiit Sild
21.08.14
Huvi tunti nii Noa kui ka nituse vastu
Grand theatre mjus hsti ka meie populaarsusreitingu tstmisele
Jaanus Margit ja Rene Noa kontseptuaalse maketi taustal Makett lks kahjuks transpordil kaduma
Londoni messi sisekujundus
Hivehause modulaarne krgstruktuur

Grand Designs ja Ideal Home Show

Katus.eu osales Londonis Grand Designs Live ja Manchesteri Ideal Home Show ehitusmessidel. Jaanus Orgusaare populaarne aiamaja Noa avas meile tee kahele Inglismaa ehitusmessile. Saime kutse, panime pead kokku, arutasime hetke ja lendasime kohale. Noa tuli järele muidugi maad mööda rekka peal. Tegelikult kõik muidugi nii lihtne ei olnud, aga väikeste reservatsioonidega võib öelda, et saime hakkama.

Kuna asusime mõlemal messil "vip" sektsioonis, st otse Grand Theatre kõrval, kus toimus enamik messi töötubasid ja ettekandeid, mõjus see hästi ka meie populaarsusele. Asukoht oli ülihea.
Lasime koostööpartneritel hinnastada kümmekond lahendust, mille võtsime kokkupandava näitusena messile kaasa.

Mõlemad üritused olid päris suure külastatavusega, Londoni messi külastas ca 100 000 inimest, Manchesteri oma mõnevõrra vähem. Nagu kõrvalolevalt pildilt näha, siis päris suur hulk sellest 100 000 inimesest tundis huvi ja käis vaatamas ka meie aiamaja Noa. Ja huvid olid suhteliselt erinevad. Kui Londoni messi tähelepanu koondus peamiselt aiamajale Noa ja ka teistele väikevormidele, näiteks kodukontor Leilile, siis Manchesteris tunti päris palju huvi meie kaasavõetud eramunäituse vastu. Enam tunti huvi juba valmisehitatud lahenduste vastu, nagu Rene Valneri Elumajad ja Urmo Metsa Ship. Saime ka terve hulga päringuid, eks aeg näitab, kas ka reaalset müüki toimub. Praegu oleme optimistlikud.

Meie kõrval "vip" alal oli teisigi huvitavaid lahendusi. Modulaarsus on moes. Hivehaus meeskond oli välja töötanud ja messile valmis ehitanud väikse kuusnurksetest elementidest meekärge meenutava moodullahenduse. Neil on päris äge veebileht ja nad on valmis lasnud treida isegi ipadile mõeldud äpi, mille abil saad oma unistuste meekärje kokku pannaja siis erinevate nurkade alt vaadelda. Ja hind kerkib kohe kõrval tulbas.
Teisena jäid silma noored arhitekti, David ja Daniel oma D-Hausiga. Lahendus on väga intrigeeriv, maja erinevaid tubasid saab liigutada, idee siis paari sõnaga kokku võttes selline, et maja saab talveks kompaktseks kokku keerata ja suvel päiksele avada. Idee on välja arenenud tegelikult nende modulaarsest lauast, mille saab ruudukujulisest "keerata" kolmnurgaks. Leidsin youtubest nende D-Hausi kohta ka filmi:

Me ei oleks saanud Inglismaale minna ilma koostööpartnerite ja abiliste. Täname Jaanus Orgusaart ja tema kaasat Margit Lillakut, Woodland Homes OÜElumaja OÜArhitektuurikeskust, Regionaalarengu fondija ja Tartu Loomemajanduskeskust
Tiit Sild
15.08.14


Solar Decathlon

Ameerika Ühendriikide Energiaministeeriumii projekt "Solar Decathlon" esitab juba kuuendat korda ülikoolitiimidele väljakutse disainida, ehitada ja katsetada päikse energial toimivaid eramu suuruses maju. Hooned peavad olema ehitatavad mõistliku eelarvega, energiasäästlikud igapäevases kasutuses ja atraktiivsed. Konkursi võidab tiim, kes seob säästlikkuse, kasutajamugavuse ja disainimeisterlikkuse optimaalse energiaproduktsiooni ja kasutusefektiivsusega parimal võimalikul viisil.

Esimene Solar Decathlon peeti 2002 aastal, üritus on kordunud sellest ajast alates paari aasta tagant ning 2013 aasta oktoobris leiab aset juba 6 üritus. Valmisehitatud hooned on külastajatele tasuta avatud 9 päeva jooksul, võimaldades õppida tundma nutikad energeetilisi lahendusi mis saavad aidata neil keskkonda ja raha säästa. 


Solar Decathloni eesmärgid:

  • Üritus harib tudengeid ja rahvast, kuidas energeetiliselt puhtaid seadmeid ja disaini kasutades säästa raha ja tuua kasu keskkonnale. 

    Demonstreerib avalikkusele kasu mida energiasäästlikud konstruktsioonid ja taastuvenergia printsiipe järgivad tehnoloogiaid võimaldavad.

Treenib tudengeid valmistades neid ette saatmiseks puhta energia tööturule. 

Solar Decathlon on tänapäeval laienenud 65 osaleva tiimiga ja pea 10 000 kaasatava tudengiga kolmeks eraldi võistluseks, millest üks peetakse Ameerika Ühendriikides, teine Euroopas ja kolmas Hiinas.

2011 aasta üritusel toimus kümne päeva jooksul enam kui 350000 üksikhoone külastust ning ürituse raames peeti 31 erinevat töötuba rahvale ja kuus töötuba ehitajatele ja tööstustele  • allikas: http://www.solardecathlon.gov

Tiit Sild
03.07.13